Cukrzyca jako choroba zależna w dużym stopniu od nadmiernej masy ciała

0
421
Cukrzyca jako choroba zależna w dużym stopniu od nadmiernej masy ciała

Prawidłowo zbilansowana, zdrowa i dostarczająca odpowiedniej ilości witamin, makro- i mikroelementów dieta jest kluczem do zachowania zdrowia. Ogrom chorób, na które cierpimy powiązany jest z zaniedbaniami codziennej diety. Nadmierna kaloryczność posiłków, dieta bogata w tłuszcze trans i cukier wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia, prowadząc do powstawania szeregu chorób dietozależnych. Jedną z takich chorób jest cukrzyca.

Cukrzyca i otyłość – co mają ze sobą wspólnego?

Wraz ze stopniem rozwoju otyłości, wzrasta gwałtownie ryzyko wystąpienia cukrzycy. Najczęściej początkowo rozwija się insulinooporność, a w jej następstwie dochodzi do rozwoju cukrzycy. Badania wykazały, że u osób z BMI większym niż 35 kg/maż 15% zostanie dotknięte chorobą.

Redukcja masy ciała wpływa pozytywnie na ryzyko rozwoju cukrzycy

Zmniejszenie masy ciała zaledwie o 5-10% od masy wyjściowej może pozytywnie wpłynąć na ryzyko rozwoju cukrzycy i innych chorób, jakie niesie ona za sobą. Spadek masy ciała o kilka kilogramów może znacząco poprawić odpowiedź tkanek na działanie insuliny, a tym samym zmniejszyć stężenie glukozy we krwi. Obniżenie masy ciała wpływa także pozytywnie na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, poprawę wyników laboratoryjnych cholesterolu, a także na lepsze samopoczucie i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, jak na przykład choroby wieńcowej. 

Skąd statystyczny Kowalski ma wiedzieć, czy jego masa ciała jest w normie?

By w ogóle mówić o redukcji masy ciała w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę, należy określić w pierwszej kolejności czy nasz organizm tego potrzebuje. W ocenie tego przydatny jest wskaźnik BMI, który po przeliczeniu da nam odpowiedź, czy cierpimy na niedowagę, nadwagę, otyłość, czy jednak nasza masa ciała jest w normie. By obliczyć BMI należy podzielić swoją masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach – podniesiony do kwadratu (BMI=kg/m2). Wyręczyć nas w tym może kalkulator BMI, który po wpisaniu potrzebnych parametrów obliczy szybko i bezbłędnie nasz Indeks Masy Ciała, wskazując jednocześnie w jakim zakresie normy się mieścimy.

Właściwa ocena BMI jest o tyle istotna, że to od tego wskaźnika zależy dalsze postępowanie dietetyczne. Nie wolno zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie oraz o aktywności fizycznej, jednak należy pamiętać o tym, że nie każdy cukrzyk jest osobą mającą problemy z nadmierną masą ciała, czy o tym, że nie każda osoba otyła będzie cierpiała na cukrzycę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj