Okulary sportowe mają za zadanie ochronę oczu przed elementami zewnętrznymi. W rozmaitych sportach są one niezbędne, by uprawianie ukochanej dyscypliny było jak najprzyjemniejsze. Jakie okulary sportowe dobrać do danej dziedziny? Rowerzyści na pewno zdecydują się na okulary, które dobrze ochronią oczy, natomiast chodzący na spacery szybszym krokiem mogą wziąć normalne okulary, które jednakowo doskonale sprawdzą się w normalnym używaniu.
Jak właściwie wybrać okulary sportowe, żeby spełniały swoją funkcję?
Okulary sportowe to aparat do zadań specjalnych. Więc również pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest jakość ich wykonania. W przypadku okularów wykonanych z myślą o uprawianiu sportu ważna jest jakość skonstruowanej oprawy. Ta winna być przede wszystkim wygodna oraz odporna na potencjalne zniszczenia. Pośród produktów niejednokrotnie stosowany jest aceatat, grilamid, optyl i włókna węglowe. Dzięki nim ten element wyposażenia jest niezwykle wytrzymały.
Okulary z wentylacją
Okulary sportowe, jak nazwa sugeruje, wspierają uprawianie sportów. Z dowolnym sportem wiąże się wysiłek, szczególnie podczas jazdy rowerem czy w trakcie biegania. Przy aktywności nasze ciało generuje więcej ciepła, co prowadzi m.in. do konieczności schładzania ciała poprzez pot. Na pewno pragniemy zapobiec nieprzyjemnemu oraz skomplikowanemu zjawisku zamglonej soczewki, która zmniejsza widzialność rowerzysty, a ta jest niezwykle istotna podczas jazdy na rowerze.
Okulary do biegania
Do biegania czy do chodzenia można wybierać trochę swobodniej – nie rozwija się wtedy aż takich prędkości, jak na rowerze czy motorze, zatem ochrona oczu będzie zapewniona choćby przy trochę mniej opływowych okularach. W owym przypadku można postawić na okulary bez osłony lustrzanej, lecz o odpowiednim protektorze UV oraz nieco lakierowanych szkłach.
Okulary sportowe z korekcją
W wypadku, jeśli na co dzień mamy okulary korekcyjne to na czas treningu powinniśmy dobrać profesjonalne okulary sportowe z opcją wprawienia w nich własnych soczewek z wymaganą wartością. Jest to możliwe dzięki specjalnej oprawie montowanej od wewnątrz tychże okularów. Jest ona widoczna tylko po dokładnym przyjrzeniu się.
Filtry UV
Odpowiednie typy okularów sportowych powinny hamować światło UVA oraz UVB prawie w stu procentach. Filtry zamknięte w okularach korzystnie funkcjonują wówczas, jeśli szkła chronią nie jedynie same oczy, lecz również elementy skóry dookoła nich. Światło może dochodzić do oczu z każdej strony. Pełne szkła zdecydowanie zmniejszają oddziaływanie światła słonecznego na nasze oczy.