Co należy wiedzieć o planie treningowym?

1
431
Co należy wiedzieć o planie treningowym?

Osoby początkujące, które zaczynają ćwiczyć szukają gotowych rozwiązań, które będą mogli wykorzystać podczas treningów. Wpisujemy plan treningowy na „masę”, „rzeźbę”, „odchudzanie” etc. Nie ma czegoś takiego! To bardzo popularny mit, na który większość osób dała się nabrać. Ćwicząc na masę lub też na odchudzanie trzeba stosować odpowiednią dietę. Dokładniej zachować deficyt bądź nadwyżkę kaloryczną i tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń odpowiada przede wszystkim na zmianę cech fizycznych takich jak: siła, wytrzymałość, kondycja, szybkość itp. Natomiast za to, czy dany człowiek zwiększa masę, czy też ją redukuje odpowiada ilość kalorii, które są przyswojone z jedzenia, a nie jak by się wydawało trening, który jest za to odpowiedzialny. Mając tego świadomość zrozumiesz, że same ćwiczenia mogą nie wystarczyć. Bez odpowiedniej diety nasze wysiłki mogą pójść na darmo. Bardzo intensywny trening powoduje wydatek większych ilości kalorii, ale nie zwracając uwagę na to, co jesz będziesz ten niedobór stale uzupełniał. Organizm zawsze będzie dążył do równowagi, dlatego będzie się upominał o „swoje” i będzie chciał nadrobić spalone kalorie podczas treningu.

Plan treningowy, który będzie oparty o duże ciężary i małą liczbę powtórzeń okazuje się najskuteczniejszym rozwiązaniem do spalania tkanki tłuszczowej

Tyle że osoby, które nigdy nie ćwiczyły na siłowni bądź też mają sporą nadwagę muszę zaczekać, by wcielić w życie takie rozwiązanie. Osoby z wadami postawy, różnego rodzajami dysfunkcjami, nieznajomości techniki podstawowych wzorców. W pierwszej kolejności muszą zacząć od naprawy dysfunkcji i nauki techniki.

Plan treningowy, który będzie oparty o duże ciężary i małą liczbę powtórzeń okazuje się najskuteczniejszym rozwiązaniem do spalania tkanki tłuszczowejKażdy plan treningowy najlepiej, gdy jest dobrany indywidualnie. Plan taki ma na celu przede wszystkim wzmocnienie naszych słabych ogniw w celu lepszej sylwetki, osiągów etc. Osoby, które nie powinny korzystać z gotowych rozwiązań to przede wszystkim osoby z wadami postawy, słabą mobilnością, cierpiące na choroby przewlekłe czy też mające sporą nadwagę. Osoby otyłe muszą zacząć od przyzwyczajenia się do aktywności fizycznej, a więc spacery, basen, rower, a następnie przechodzić do bardziej złożonych ćwiczeń. Jeżeli jesteś osobą zdrową, która nie posiada żadnych dysfunkcji i nie „zaniedbała” swoich naturalnych wzorców ruchowych może wybrać plan uniwersalny.

Trenuj całe ciało

Najważniejsze, by trenować całe swoje ciało, jeśli chcesz zachować zdrowie, ograniczyć kontuzje i dysproporcje, które mogą się wytworzyć, gdy będziemy trenować zbyt często jedną partię mięśniową. Częsty błąd osoby początkującej wygląda w ten sposób:

Wpisujesz w Internecie hasło: płaski brzuch. Ewentualnie od razu idziesz na trening, bądź korzystasz z usług trenera personalnego. Możesz zaczynać już w tej chwili – kładziesz się na podłogę i zaczynasz teraz. Już. Bo przecież nie ma na co czekać. Wszystkie powyższe opcje skupiają się na jednym: ROBISZ BRZUSZKI. Ależ nie. Robisz milion brzuszków. W kombinacjach, jakie tylko można sobie wyobrazić. Mięśnie brzucha zaczynają palić. – Oho, jest dobrze! To tłuszcz się pewnie spala! Ćwiczę dalej! – myślisz, bo przecież według ciebie chudnąć „z brzucha” oznacza, że musisz ćwiczyć brzuch. Logiczne? NIE. Absolutnie nie. Jedyne co da ci trzaskanie brzuszków codziennie, to ich przemęczenie, a twoją frustrację o brak efektów. Ewentualnie przeciążenie kręgosłupa, ale to już całkowicie gratis. Jesteś pewny, że tego chcesz?

U większości osób, które zaczynają odchudzanie tak to wygląda. Skupiamy się tylko na jednej partii, zamiast skupić się na całym ciele. Jeżeli chcesz zgubić brzuch możesz to zrobić tylko w kuchni stosując odpowiednią dietę i ćwicząc całe ciało. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy większości ćwiczeń wielostawowy brzuch również jest zaangażowany. Trening może skupiać się na określonych partiach mięśniowych, ale zawsze powinien być tak skonstruowany by obejmował całe ciało.

Różnica w planie treningowym dla kobiet, mężczyzn

Nie ma oddzielnego planu treningowe dla kobiet, jak i mężczyzn. Szczególnie jeżeli chodzi o osoby początkujące. Są, jednak różnice, które wynikają z różnic płci. W początkowej fazie plan treningowy u kobiet i mężczyzn może wyglądać tak samo. Po upływie 3-4 miesięcy możemy dodać u mężczyzn ćwiczenia ukierunkowane bardziej na górę ciała jak: ramiona, barki, klatkę, plecy, a w treningu kobiety – na pośladki, uda, brzuch.

Plan treningowy powinien zawierać podstawowe ćwiczenia. Nie sugeruj się ćwiczeniami skomplikowanymi, które w twoim przypadku będą nieskuteczne.

1 KOMENTARZ

  1. Ja zawsze staram się ćwiczyć całe ciało. Jednego dnia skupiam się bardziej na górnych partiach, drugiego na dolnych, ale zawsze tzw. full body workout. Próbowałam różnych treningów i widzę sama po sobie, że to daje najlepsze efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj