W jakich butach uprawiać Nordic Walking?

0
242
W jakich butach uprawiać Nordic Walking?

Wybór odpowiedniego obuwia do chodzenia to większa wygoda i mniejsze ryzyko bolesnych odcisków, zwłaszcza jeśli wybierasz trudniejsze trasy i narażasz swoje stopy na częsty kontakt z kamieniami. Kupując buty do nordic walking należy zatem wybierać spośród modeli wyposażonych w podeszwy dopasowane do rodzaju nawierzchni, po jakiej najczęściej zamierzasz chodzić. Oczywiście warto sięgać po buty możliwie lekkie, z amortyzacją pięty i dobrze wentylowaną cholewą.

Co to jest nordic walking?

To rekreacyjna forma szybkiego marszu z kijkami, wymyślona przez Finów jako alternatywa dla narciarstwa biegowego. W odróżnieniu od zwykłego spaceru podczas marszu z kijkami zmuszamy do intensywniejszej pracy również górną część naszego ciała, przede wszystkim ramiona, co ma korzystny wpływ na mięśnie i zwiększenie ilość spalanej podczas treningu energii. Marsz z kijkami, zwłaszcza w odpowiednio dobranych butach do nordic walkingu, to także mniejsze obciążenie dla stawów biodrowych i kolanowych, a tym samym dobry wybór dla osób mniej sprawnych i seniorów, dla których szybkie marsze są znaczącym obciążeniem. Co ważne, by uprawiać tę formę aktywności, nie trzeba specjalnego przygotowania i kosztownego sprzętu. Wystarczy wygodny strój, lekkie buty do nordic walking oraz kijki, którymi będziemy podpierać się podczas marszu.

Najlepsze buty do chodzenia

Choć chodzenie jest aktywnością zbliżoną do biegania, to jednak profesjonaliści do każdej z tych dyscyplin zalecają stosować nieco inne obuwie. W przypadku marszu najlepiej sprawdzają się dedykowane buty do nordic walking, z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, która ugina się w strategicznych punktach, ułatwiając chodzenie i chroniąc przed dolegliwościami bólowymi. Takie buty mają najczęściej doskonale amortyzowane pięty, a ich cholewy wykonane są w sposób zapewniający dobrą amortyzację od nierówności podłoża. Szukając odpowiednich butów do nordic walkingu, należy zwrócić również uwagę na porę roku, w jakiej zamierzamy z takiego obuwia korzystać. Na okres przejściowy najlepiej wybierać buty z wodoodporną cholewą, co zapewni wysoki komfort chodzenia w deszczu. Latem lepiej sprawdzają się lekkie i przewiewne buty z cholewą przynajmniej w części uzupełnioną drobną siateczką.

Jeśli planujesz maszerować po utwardzonych, równych nawierzchniach – chodnikach, parkowych alejach czy drogach asfaltowych, najlepiej zdecyduj się na zakup butów z dobrze amortyzowaną podeszwą pozbawioną masywnego bieżnika. Jeżeli preferujesz trudniejsze szlaki, ciekawą opcją może być zakup wzmacnianych butów do trekkingu, ze skórzanymi cholewami i antypoślizgowymi podeszwami, które dobrze izolują od nierównego podłoża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj