Pogotowie stomatologiczne – jak działa?

0
115
Pogotowie stomatologiczne - jak działa?

Każdy z nas z pewnością przypomina sobie takie sytuacje kiedy to w środku nocy budzi się z przeraźliwie wielkim bólem zęba. Wówczas zastanawiamy się co powinniśmy zrobić. Zwykłe gabinety dentystyczne są przecież już o takich porach zamknięte więc wydaje nam się, że i ratunku dla nas już nie ma. Na szczęście takie przekonanie chociaż bliskie prawdy nie jest w stu procentach trafione. Kiedy więc dopada nas ból zęba wówczas zawsze pozostaje nam skorzystanie z wielkich możliwości jakie daje pogotowie stomatologiczne.

Pogotowie stomatologiczne – czym jest?

Niestety musimy tutaj zaznaczyć, że nie w każdej miejscowości możemy takie miejsce znaleźć. Trudno powiedzieć z czego to wynika, lecz można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że wszystkiemu winne są niedostateczne fundusze, którymi dysponuje dana jednostka samorządu terytorialnego. Wydaje się jednak, że patrząc na zainteresowanie jakim cieszą się takie miejsca właściwie każda polska gmina czy też miasto powinny zastanowić się nad utworzeniem czegoś w tym rodzaju.

Pewną ciekawostką z resztą może być tutaj fakt, że przeprowadzone badania i sondy uliczne nie pozostawiają złudzeń. Mieszkańcy zarówno dużych jak i małych miast bardzo mocno chcą i popierają tworzenie takich punktów. W dobie powszechnej rywalizacji o nowych mieszkańców, która wytworzyła się pomiędzy danymi miastami na pewno na uprzywilejowanej pozycji są te ośrodki mogące pochwalić się tym, że posiadają u siebie pogotowie stomatologiczne, o którym wspominaliśmy wcześniej. To jednak czy pozostałe miasta również pójdą tym śladem pozostaje kwestią otwartą.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pogotowia stomatologicznego?

Nie wnikając jednak w administracyjne szczegóły wróćmy jeszcze na chwilę do naszego głównego tematu, czyli spraw związanych z bólem zęba. W takich przypadkach należy bowiem dosyć ostrożnie podejść do sprawy i postarać się jak najszybciej zadziałać. Kiedy więc mamy dostęp do pogotowia stomatologicznego to po prostu się tam udajmy. Lecz nawet wówczas musimy starać się trzeźwo ocenić sytuacje. Jak podkreślają z resztą praktycy, którzy pracują w takich miejscach często zdarza się, że na pogotowiu stomatologicznym pojawiają się osoby, które nie cierpią na nic groźnego.

Kiedy więc nasz stan jest taki, że pomimo bólu czujemy, iż damy radę doczekać do następnego dnia i umówić się na standardowe usługi stomatologiczne to nie panikujmy i uczyńmy właśnie w ten sposób. Dzięki takiej mądrej i rozsądnej taktyce nie tylko zyskamy nieco zimnej krwi, lecz przede wszystkim sprawimy, że nikt nie odeśle nas na pogotowiu „z kwitkiem”. Rzecz jasna zdajemy sobie sprawę z tego, że w sytuacji kiedy męczy nas przeraźliwy ból zęba taka ocena może być mocno utrudniona, ale my pomimo tego zachęcamy do podjęcia takiego wysiłku, który na pewno w dłuższym rozrachunku po prostu się opłaci.

Ile kosztuje wizyta na pogotowiu stomatologicznym?

No dobrze teraz odpowiedzmy na jeszcze jedno zasadnicze dla wielu osób pytanie pod tytułem „czy usługi stomatologiczne świadczone przez takie pogotowie są płatne czy też nie?” Otóż tutaj musimy jasno stwierdzić, że wszystko zależy właściwie od indywidualnej sytuacji. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o szeroko rozumiany rynek tego typu to tak jak zwykle dzielimy go na sektor prywatny i publiczny. Kiedy więc jesteśmy osobami ubezpieczonymi i widzimy, że pogotowie stomatologiczne prowadzone jest przez publiczny podmiot (mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia) to wówczas taka pomoc nie będzie nas zupełnie nic kosztowała.

Prywatne pogotowie stomatologiczne

Zupełnie inaczej natomiast wygląda sprawa kiedy to operatorem jest prywatny gabinet. Musimy bowiem sobie zdawać sprawę z tego, że w dobie ogromnej konkurencji w tym sektorze są bowiem i tacy dentyści, którzy otwierają takie prywatne pogotowia. Obserwując z resztą preferencje pacjentów widać wyraźnie, iż tego typu prywatne usługi stomatologiczne cieszą się dość sporym wzięciem.  Dobrym przykładem może być choćby pogotowie stomatologiczne Rzeszów. Cóż w zasadzie trudno się temu dziwić, gdyż w sytuacji, gdy dopada nas ból zęba wszyscy chcemy zlikwidować go jak najprędzej bez względy na koszty.

Reasumując zatem nasze rozważania trzeba jasno stwierdzić, że tego rodzaju pomoc pacjentom jest po prostu niezbędna i takich miejsc będzie na mapie naszego kraju tylko przybywać. Minie jednak pewnie jeszcze bardzo wiele lat zanim dojdziemy do takiego poziomu rozwoju jak w krajach zachodnich, gdzie osoby zamożne mogą pozwolić sobie na prywatnego dentystę, który dedykowany jest ich rodzinom. Takie rozwiązanie jest oczywiście niebagatelnie drogie i nieco może ekstrawaganckie, lecz przyznać trzeba, że trudno o zapewnienie sobie sprawniejszej i szybszej pomocy. Na razie jednak cieszmy się tym co mamy bo swoją rolę dobrze spełnia nasze polskie pogotowie stomatologiczne Rzeszów niech będzie więc przykładem dla innych nie tylko z resztą w tej dziedzinie, gdyż patrząc na cały rozwój stolicy Podkarpacia to jest on bardzo imponujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here