Urządzenie kuchni – od czego zacząć?

0
77
Urządzanie kuchni - od czego zacząć?

Kuchnia to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy dużo czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale również wygodna. O czym nie można zapomnieć zaczynając urządzanie kuchni?

Wygodny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, by zaprojektować praktyczną kuchnię i to samodzielnie.

Pierwszym punktem przy tworzeniu wygodnej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Istotna jest ich ilość, rozmiar i sposób ustawienia. Na początek najlepiej zaplanować ustawienie podstawowych elementów, a więc AGD – lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zlewozmywaka i zmywarki. Przyjęło się, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Według tej zasady najlepiej na skraju kuchni postawić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a za nimi kuchenkę oraz piekarnik. Każdy z tych elementów powinien znajdować się w zasięgu ręki, przy takim ustawieniu przemieszczanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość miejsca do przechowywania

Drugą ważną sprawą jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich kuchennych gadżetów, produktów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki powinny być przystosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne na pewno sprawdzą się do przechowywania większych zapasów oraz rozmaitych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Głębokie szuflady to opcja dla osób, które cenią sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane umożliwiają doskonałą segregację w przypadku przypraw, sztućców a nawet herbat i łatwo w nich utrzymać porządek. W obu przypadkach organizację przestrzeni ułatwiają rozmaite organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szklane fronty wspaniale wyglądają, zwłaszcza wypełnione kolorową porcelaną czy eleganckim szkłem, ale są dużo bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, ale wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnione będą szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dopasowane do rodzaju kuchenki, a także mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże misy, naczynia do serwowania, blachy do pieczenia, wyciskarki i obieraki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dostosowane do rodzaju wybranych garnków, całkiem inne nadają się do tych z metalu, a inne do powłok ceramicznych i teflonowych.

Praktyczne porady dotyczące projektowania kuchni znajdziesz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here