Powszechne mity na temat długotrwałości domów drewnianych

0
111
Powszechne mity na temat długotrwałości domów drewnianych

Wiele osób wierzy ślepo mitom, nie znając do końca prawdy. Wytrzymałość domów drewnianych jest często kwestionowana, a najpowszechniejszym mitem na temat domów drewnianych jest ich niska trwałość. A jak jest naprawdę? Warto wierzyć faktom, nie mitom.

Domy drewniane, a próba czasu: obalenie mitu

Prawdą jest, że ciężko jest nie uwierzyć powszechnym mitom, jeśli samemu nie zna się prawdy. Pogłoski krążące wokół drewna i tego, że budynki z tego materiału nie przetrwają próby czasu są na porządku dziennym – ale nie są prawdą. Jedną z najlepszych rzeczy w drewnie jest właśnie jego trwałość. Przeglądając codzienne wiadomości, często czytasz, że archeolodzy odkryli zakopane pozostałości jakiegoś starożytnego drewnianego budynku – pozostałości ogromnego kościoła, który ma setki lat, a zdarza się, że nawet tysiące. Na terenie całej Europy wciąż można znaleźć konstrukcje wykonane z drewna, które mają po kilkaset lat. Najstarszym zachowanym drewnianym zabytkiem jest kościół znajdujący się w angielskiej miejscowości Greenstead w hrabstwie Essex, datowany na IX-XI wiek. Jeżeli domek drewniany jest odpowiednio zadbany i zakonserwowany, z łatwością przetrwa on wiele długich lat. Dzięki swojej nadzwyczajnej trwałości, drewna zaczęto używać w budownictwie. Stosunek wytrzymałości drewna do swojej wagi jest 4-5 razy wyższy niż cegły czy betonu. To znaczy, że z tego naturalnego surowca nie tylko może powstać każda konstrukcja, ale również wytrzyma on próbę czasu. Oczywiście, należy pamiętać, że podobnie jak inne naturalne materiały, drewno podlega naturalnym siłom rozkładu w procesie zwanym gniciem, w którym organizmy, takie jak grzyby i owady (termity i chrząszcze), stopniowo redukują zawartość celulozy (która stanowi aż 40-60% błon komórkowych drewna) i ligniny w drewnie. Po takim ataku szkodników po domku drewnianym pozostaje tylko pył i wspomnienie.

Co wpływa na długotrwałość drewnianego domu?

Oczywiście, drewno samo w sobie posiada pewne właściwości, dzięki którym jest niezwykle trwałym materiałem. Jednak, należy również pamiętać co wpływa na nietrwałość tego naturalnego surowca. Bardzo dużą rolę odgrywają tu warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, obfity deszcz czy nadmierne słońce, które w znacznym stopniu uszkadzają drewnianą strukturę budynku, doprowadzając tym samym do nieodwracalnych uszkodzeń. Dlatego, po wybudowaniu drewnianego domku konieczne jest przeprowadzanie systematycznych prac konserwacyjnych, nakładanie kompozycji ochronnych itd. Oto dwa najważniejsze kroki, które należy wprowadzić w życie po wybudowaniu domu z drewna, aby był długotrwały:

1. Regularna konserwacja

Wprowadzenie konsekwentnych prac konserwacyjnych drewnianego budynku jest niezwykle istotne. Takie czynności jak czyszczenie drewnianej elewacji (wodą z mydłem), naprawa wszelkich uszkodzeń, udrażnianie rynien itd. w znacznym stopniu wpływają na żywotność drewna.

2. Systematyczne malowanie i bejcowanie

Regularne nakładanie warstw ochronnych, jak farba czy bejca, zabezpiecza drewno przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak owady czy warunki atmosferyczne. Ponadto, produkty te spowalniają starzenie się drewna, dlatego tak ważne jest ich stosowanie.

Podsumowując, duża niewiedza oraz wiara w mity sprawiają, że drewno jest postrzegane w negatywnym świetle. Jednak każdy z nas powinien wierzyć faktom, a nie mitom. Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o długotrwałość drewnianych konstrukcji jest ich odpowiednia konserwacja po budowie oraz przeprowadzenie kilku zabiegów przed budową domu. Na przykład, taki zaawansowany zabieg jak techniczne suszenie pozwala zapobiec wielu niepożądanym procesom, takim jak: gnicie, pękanie, skręcanie się drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj