Motywowanie dziecka – jakie techniki warto wypróbować?

0
74
Motywowanie dziecka – jakie techniki warto wypróbować?

Dorastające dzieci zmagają się z wieloma problemami. Jednak odpowiednia motywacja pozwoli im stawić czoła niełatwym obowiązkom i rozwijać się w najlepszych warunkach. Oto sprawdzone techniki, które zaleca dzisiejsza psychoterapia. Zdecydowanie warto je wdrożyć.

Nauka przez zabawę to strzał w dziesiątkę

 

Nauka nie musi być nudna. Wystarczy wprowadzić kreatywne rozwiązania, aby dziecko mogło cieszyć się poznawaniem nowych liczb, kształtów czy kolorów. Proste działania matematyczne warto przedstawić na owocach czy klockach, a różnokolorowe kształty rysować wraz z dzieckiem. Dzięki temu Twoja pociecha już w pierwszych etapach życia opanuje podstawowe zagadnienia, a wiedza zaprocentuje w przedszkolu. 

 

Naukę przez zabawę można zaproponować również dzieciom w wieku szkolnym. Wystarczy przeprowadzić doświadczenia fizyczne czy biologiczne w domowym zaciszu. Kolejny świetny pomysł to zabawa przy logicznych grach komputerowych. Eksperci z dziedziny psychoterapii dziecięcej zalecają, aby najmłodsi z głową wykorzystywali dobrodziejstwa technologii. Wystarczy zachować umiar i odpowiednio dawkować elektroniczną rozrywkę.

 

Nagradzanie działa, a karanie?

 

Rodzice powinni chwalić najmłodszych za wyniki w nauce, właściwe zachowanie, a także drobne dobre uczynki. Doskonale sprawdza się system nagród. Te jednak powinny być przemyślane. Poprawę stopni warto nagrodzić wspólnym wyjściem do kina czy zakupem rozwijającego drobiazgu (np. książki). Właściwe motywowanie nie jest trudne. Wystarczy dać dziecku poczucie, że jego trud ma znaczenie i może liczyć na coś więcej niż dobre oceny. 

 

Czy warto karać dziecko za złe zachowanie i słabe oceny? Dużo lepszym rozwiązaniem będzie próba zrozumienia przyczyn problemu i szczera rozmowa. Należy pamiętać, że jednorazowa wpadka na sprawdzianie może być wynikiem przemęczenia czy chwilowej utraty koncentracji. Jeżeli jednak techniki motywacyjne nie przyniosą rezultatu, a wyniki w nauce nie poprawią się przez dłuższy czas, rozwiązaniem może być psychoterapia. Doświadczony specjalista zrozumie problemy dziecka i pomoże mu powrócić do szkoły z dużą dawką motywacji.

 

Rozwój zainteresowań to podstawa

 

Czas spędzony na lekcjach nie zawsze jest przyjemnością. Dlatego warto zaproponować dziecku interesujące aktywności, którymi może cieszyć się po szkole. Wówczas odpocznie od nauki, aby powrócić do niej z chłodną głową. Nic tak nie motywuje, jak satysfakcja z udanej zabawy czy meczu piłkarskiego. Oczywiście nie każda forma spędzania wolnego czasu przypadnie dziecku do gustu, jednak zawsze warto szukać jak najlepszych rozwiązań.

 

Dziś można z łatwością zapisać dziecko na zajęcia plastyczne, naukę gry na instrumencie czy treningi sportowe. Należy jednak pozwolić na samodzielny wybór aktywności. Wówczas uczestnictwo nie będzie nudnym obowiązkiem, a czystą przyjemnością i zapewni oczekiwany rozwój w preferowanej dziedzinie. Zdecydowanie warto porozmawiać z pociechą, poznać jej oczekiwania i wybrać jak najlepsze rozwiązanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here