Jak budować masę mięśniową bez siłowni – trening z wykorzystaniem masy własnego ciała

0
366
Jak budować masę mięśniową bez siłowni – trening z wykorzystaniem masy własnego ciała

Budowanie masy mięśniowej nie musi być trudne, wystarczy tylko, że będziesz postępował zgodnie z poniższymi instrukcjami. Przeczytaj je koniecznie i zbuduj masę mięśniową swoich marzeń. Wystarczy tylko, że zadbasz o prawidłowe regenerowanie swojego organizmu, dostarczysz swojemu ciału zdrowych posiłków oraz wspomożesz się suplementami diety, zwłaszcza tymi zawierającymi białko. Przeczytaj nasz artykuł i zbuduj masę mięśniową szybciej i efektywnie.

Dobór diety i suplementów

Brakuje ci predyspozycji do budowania masy mięśniowej? A może masz predyspozycje, ale chcesz przyspieszyć efekty i jeszcze bardziej uwypuklić swoje mięśnie? Co ciekawe, nie jest to wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. W rzeczywistości wystarczy odpowiedni trening połączony z wystarczającą ilością odpoczynku, a także dobrze dopasowana do sportowca i jego potrzeb dieta. Powinna ona składać się z różnorodnych składników, ale tylko dobrej jakości, pochodzących ze sprawdzonych, zdrowych źródeł. Najwięcej miejsca w jadłospisie powinny zajmować proteiny, które odpowiadają za rozwój masy mięśniowej oraz woda nawadniająca organizm, męczony na siłowni. Ważna jest także tzw. nadwyżka kaloryczna bez której zbudowanie muskulatury może stanowić problem. Jeśli dodatkowo zauważymy, że nasze menu jest ubogie w jakieś potrzebne, niezbędne do życia, witaminy i minerały, powinniśmy rozważyć także spożywanie suplementów diety. Mogą to być gainery, białka serwatkowe czy inne kreatyny, o ile będą prawidłowo uzupełniać dietę oraz podwyższać poziom białka w organizmie. Odpowiednie zaplanowanie swojego jadłospisu, systematyczne treningi i prawidłowa regeneracja są elementami niezbędnymi do budowania masy, bez których sportowiec nie uzyska wymarzonej sylwetki.

Rola hormonów w budowaniu masy ciała

Jak zbudować masę mięśniową dobrej jakości? Każdy uprawiający sporty siłowe sportowiec zdaje sobie sprawę, że nie jest to proste, ale można to zrobić poprzez spożywanie odpowiednich składników, wykonywanie ćwiczeń siłowych, zapewnianie sobie odpowiedniego snu oraz odpoczynku od kolejnych powtórzeń, a także poprzez odpowiednią suplementację. Warto jednak wspomnieć także o dużej roli hormonów w budowaniu masy ciała. Co to oznacza? Że masę buduje także testosteron, insulina czy kortyzol. Testosteron odpowiada głównie za hamowanie rozpadu mięśni oraz wiązanie białek, ale służy tako dostarczaniu odpowiedniej energii do mięśni czy odbudowywaniu ich, gdy nastąpi taka konieczność po treningu. Insulina też jest anabolikiem, tak jak testosteron, ale ma zupełnie inne właściwości. Przede wszystkim nie buduje muskułów, a tylko wspomaga ich pojawianie się, ale za to robi to bardzo skutecznie. Dzieje się tak, bowiem hamuje rozpad węglowodanów, tłuszczów oraz, co ważne, białek. Przy dużym poziomie insuliny pojawia się także lepsza wydajność oraz regeneracja mięśni, co także przekłada się na lepsze efekty w budowaniu masy. Ostatnim, przytoczonym tutaj, środkiem jest katabolik o nazwie kortyzol. Pozwala on zbudować nie tylko masę, ale również rzeźbę, dzięki temu, że odpowiada za prawidłowe działanie gospodarki m.in. białkowej.

Regeneracja po treningu

Jak zadbać o prawidłowe przyrosty masy mięśniowej? Przede wszystkim należy zadbać o swoje zdrowie, czyli odpowiednią ilość snu, wynoszącą minimum 8 godzin na każdą dobę, a także dobrą regenerację organizmu po każdym treningu. Odpoczynek w tym przypadku należy rozumieć jako odpuszczenie treningu na cały dzień, pójście na masaż czy do sauny, skorzystanie z kriokomory, albo po prostu zostanie w domu i odpoczynek na kanapie. Nie można każdego dnia męczyć swojego organizmu, ponieważ w czasie intensywnych ćwiczeń pojawiają się mikrouszkodzenia, które organizm musi mieć czas i siłę naprawić. Właśnie dlatego mięśnie rosną wtedy, kiedy śpisz lub odpoczywasz, a nie w momencie wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem będziesz zastanawiał się, czy pójść na siłownię czy jednak odpocząć i pozwolić organizmowi na poprawę swojego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj