Dieta wegetariańska – czego naprawdę potrzebują wegetarianie?

0
127
Dieta wegetariańska - czego naprawdę potrzebują wegetarianie?

Jadłospis wegetariański z dnia na dzień zyskuje coraz więcej zwolenników. Powodów, aby skorzystać z takiej możliwości, jest wiele. Wegetariański dietetyczny catering najczęściej wybierany jest ze względów etycznych, a także korzyści zdrowotnych. Należą do nich przede wszystkim ryzyka chorób serca, cukrzyca, czy niektóre nowotwory. Powszechnie krążą też głosy, że dieta jest uboga w różne składniki odżywcze, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak zbilansowany catering dietetyczny to zdrowy sposób na zaspokojenie potrzeb żywnościowych. Sprawdziliśmy, czego naprawdę potrzebują wegetarianie.

Planowanie zdrowej diety wegetariańskiej

Aby odpowiednio dbać o jadłospis wegetariański, należy wybierać bardzo zróżnicowane produkty. Warto zatem zdecydować się na artykuły roślinne, takie jak warzywa, owoce, strączki, czy pieczywo pełnoziarniste. Jednocześnie należy dbać o ograniczenie przetworzonych produktów, które mogą zawierać zbyt dużo niepotrzebnych do funkcjonowania naszego organizmu składników. Na samym początku przygody z wegetarianizmem, wiele osób decyduje się na fast foody. Istnieje wtedy przekonanie, że lepiej zjeść frytki, niż danie mięsne. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli na początku nie wiemy, jak kompletować składniki, bilansować dietę, czy przyrządzać określone dania, warto zdecydować się na dietetyczny catering. Doskonale przygotowane i zbilansowane potrawy sprawią, że dania będą nie tylko smaczne, ale również odpowiednio zdrowe dla naszego organizmu.

Co powinni jeść wegetarianie?

Wybieranie artykułów bez mięsa może w znaczny sposób wpłynąć na niedobór niektórych składników odżywczych. Większość z nich może zostać jednak szybko zaspokojona, jeśli będziemy sięgać po właściwe produkty. Wyjątkiem jest oczywiście witamina B12, która dostępna jest tylko w składnikach odzwierzęcych. Weganie powinni zatem regularne ją suplementować. Wegetariański catering dietetyczny oparty jest w głównej mierze na roślinach strączkowych, które zawierają dużą ilość niezbędnego białka. Dodatkowo są również źródłem błonnika, żelaza i cynku. Świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju orzechy oraz nasiona, które stanowią idealny dodatek do każdego wegetariańskiego posiłku. Warto sięgać również po siemię lniane lub olej. Te składniki są szczególnie bogate w kwas alfa-linolenowy i niezbędny tłuszcz omega-3. Odgrywają one ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego. Dieta wegetariańska dzięki temu, że składa się w większości z warzyw i owoców, pełna jest witamin i minerałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here