Woda święcona – jakie ma właściwości i co daje?

0
227
Woda święcona - jakie ma właściwości i co daje?

Woda święcona jest istotnym elementem mszy dla niejednego katolika. Wszystko za sprawą specjalnych właściwości, które odgrywają spore znaczenie w wierze katolickiej. Dlaczego woda święcona jest tak ważna? W tym poradniku znajdują się szczegółowe informacje na ten temat.

Woda święcona – sakramentalium o istotnym znaczeniu

Woda święcona to jeden z rodzajów sakramentaliów, czyli przedmiotów lub czynności, które ma na celu wywołanie konkretnych skutków duchowych. W wielu przypadkach można też mówić o odczuciach uzdrawiających. Innymi przykładami sakramentaliów są medaliki, szkaplerze, kropidła czy egzorcyzmy.

Uroczyste święcenie wody w kościele katolickim następuje podczas Wigilii Paschalnej. W tym okresie następuje uroczyste odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych oraz umieszczenia paschału w naczyniu z wodą. Po tym procesie zwykła woda staje się wodą święconą.

Jakie znaczenie dla katolika ma woda święcona?

Woda święcona jest symbolem oczyszczenia i uzdrowienia. Niektórzy wierni uważają, że jest w stanie pozbyć się zarazków lub też w sposób magiczny chronić dokładnie tak, jak amulet przez złem ze świata zewnętrznego. Nie da się jednak ukryć, że woda święcona ma za zadanie metaforycznie oczyścić wiernego z grzechu, a także podkreślić przynależność do kościoła katolickiego.

Oczyszczenie się wodą święconą ma za zadanie otrzymać odpuszczenie, aby móc zostać zbawionym. Dlatego jej stosowanie jest wskazane nie tylko w kościele, ale również w wyjątkowych okolicznościach np. chwilę przed zgonem wiernego.

Jak używać wody święconej?

Jak wcześniej wspomniano, woda święcona znajduje się przede wszystkim w kościele, a dokładniej nieopodal wejścia. Nic jednak nie stoi na przeciwko, by posiadać ją również na własny użytek. Doskonałym przykładem są przydomowe kapliczki, w których często można znaleźć naczynia na preparat.

Woda święcona jest wykorzystywana w licznych sakramentach. Do tych najpopularniejszych należy zaliczyć chrzest święty, ślub, a także namaszczenie chorych. Jak prawidłowo powinno się stosować wodę święconą?

Preparat znajduje się w naczyniu. Przed wejściem do kościoła należy zanurzyć w nim czubki palców, a następnie wykonać znak krzyża, przypominając sobie w ten sposób chrzest.

Woda święcona jest ważnym elementem wiary katolickiej. Jej główną rolą jest symboliczne obmywanie z grzechów, które popełnia każdy wierny. Choć najczęściej można spotkać się z nią w kościele, można również posiadać odrobinę wody święconej na użytek własny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj