Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wymuszenie pierwszeństwa, niedoświadczenie kierowcy pojazdu sprawcy – to tylko niektóre z przyczyn kolizji drogowych. Dla wielu poszkodowanych zdarzenie szkodowej jest przeżyciem traumatycznym i wzbudza wyłącznie negatywne emocje: strach i zagubienie.
Czego możesz oczekiwać od ubezpieczyciela pojazdu sprawcy?
Przydatnym wyda się znajomość ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i przepisów kodeksu cywilnego. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma wobec osób poszkodowanych przez swoich klientów szereg powinności. Ubezpieczyciel ocenia, czy po zdarzeniu szkodowym pojazd osoby poszkodowanej umożliwia dalsze kontynuowanie jazdy, czy jest ona niemożliwa ze względu na zakres uszkodzeń.
W przypadku niejezdnego pojazdu ubezpieczyciel powinien zrefundować koszty pojazdu zastępczego dla poszkodowanego. W przypadku pojazdu jezdnego samochód zastępczy z OC Benefia jest należny na pełen czas naprawy pojazdu. Warto zauważyć, że każde z towarzystw po zgłoszeniu szkody wykona oględziny uszkodzonego mienia i poinformuje o uzyskanej wycenie. W przedstawionym kosztorysie ofertowym znajdziemy informację o zakresie naprawy i jakości części zamiennych. W przypadku braku uznania uszkodzonego elementu możliwe jest złożenie odwołania bądź prośba o wykonanie dodatkowych oględzin pojazdu.
Samochód zastępczy z OC benefia otrzyma zarówno poszkodowany, którego szkoda została zakwalifikowana jako całkowita, jak i częściowa. W przypadku szkody całkowitej towarzystwo uzna, że koszty naprawy przewyższą wartość rynkową pojazdu, w przypadku częściowej wyda zgodę na rozpoczęcie naprawy uszkodzonego auta.
Jaki pojazd mogę otrzymać?
Ubezpieczyciel powinien zrefundować koszty samochodu zastępczego z OC benefia zgodnie z segmentem pojazdu posiadanym przez poszkodowanego. Jeśli uszkodzeniu uległ SUV, osoba poszkodowana ma prawo wynająć pojazd tej samej klasy co uszkodzony. Wynajem pojazdu z polisy OC sprawcy przebiega dla poszkodowanego w formie bezgotówkowej.