Czym jest zero waste?

0
82
Czym jest zero waste?

Zero waste to sposób życia według zasad, które mają zapobiegać powstawaniu odpadów, aby nie zanieczyszczać przyrody. Samo wyrażenie „zero waste” oznacza „zero marnotrawstwa” i po raz pierwszy pojawiło się w latach 70-tych XX wieku. Wymyślił je dr chemii Paul Palmer, który był właścicielem firmy zajmującej się recyklingiem odpadów. Głośniej o idei zero waste zrobiło się na początku XXI wieku, kiedy to przedsiębiorcy i rządy niektórych państw zaczęły na poważnie zastanawiać się nad ograniczeniami w produkowaniu śmieci.

5 zasad zero waste

Zwolennicy ruchu zero waste uważają, że współczesne społeczeństwa zużywają zbyt wiele zasobów. Z powody nadmiernej konsumpcji tworzą się toksyczne składowiska, które zatruwają środowisko i są niebezpieczne dla zdrowia nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Można jednak temu zapobiec jeżeli coraz więcej ludzi będzie stosowało się do kilku najważniejszych zasad idei zero waste:

  1. Odmawiaj (refuse) – odmawianie produktów, które tworzą niepotrzebne odpady jak torebki foliowe, opakowania plastikowe, ulotki itd.
  2. Ograniczaj (reduce) – ograniczenie liczby rzeczy w swoim życiu, które nie są niezbędne do życia oraz niekupowanie towarów pakowanych w plastikowe opakowania.
  3. Wykorzystuj ponownie (reuse) – ponowne wykorzystywanie rzeczy np. opakowań.
  4. Przetwarzaj (recycle) – segregowanie śmieci i przetwarzanie ich w coś innego.
  5. Kompostuj (rot) – kompostowanie odpadków organicznych w celu otrzymania naturalnego nawozu lub energii oraz używanie tylko takich rzeczy, które znacznie szybciej będą podlegały procesowi rozkładu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here